Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

wtorek, 29 września 2020

Demokracja w czasach pandemii - warsztaty DAAD

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Workshops Invitation and registration form-baner


 

 

Demokracja w czasach pandemii:
Wyzwania i możliwości
Warsztaty DAAD-Workshops
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta we Wrocławiu
***

 

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta we Wrocławiu oraz DAAD mają przyjemność zaprosić na cykl warsztatów omawiających polityczne, społeczne i gospodarcze skutki pandemii COVID-19. Wydarzenia te mają formę hybrydową, łączącą bezpośrednią dyskusję w małej grupie (ok. 10 osób) z udziałem online (poprzez Zoom) innych uczestników. Wszystkie warsztaty odbędą się w Centrum Willy'ego Brandta we Wrocławiu. Celem jest promowanie debaty na temat społecznych, politycznych i ekonomicznych skutków pandemii, ale także stworzenie sieci naukowców zajmujących się tymi dziedzinami. Trzy zasadnicze pytania warsztatów to:

  • Czy jesteśmy świadkami upadku lub odporności instytucji przedstawicielskich (parlamentów) z powodu pandemii COVID-19? A może nie ma żadnych zmian?
  • Jaki był wpływ pandemii COVID-19 na migracje (i transmisje) między Polską a Niemcami?
  • Jaki był wpływ pandemii COVID-19 na europejskie zarządzanie gospodarcze?

 

 

Warsztat 1 (23.10.2020): Migracja i pandemia COVID-19. W ramach warsztatów z zadowoleniem przyjmuje się dokumenty omawiające pandemię COVID-19 w kontekście migracji i transmisji w strefie Schengen i poza nią. Bardziej konkretnie, interesują nas materiały, które badają wpływ zamykania granic na aktywność społeczną i gospodarczą (trans)migrantów, ale także ich tożsamość i stosunek do Unii Europejskiej.


Warsztat 2 (30.10.2020): Parlamenty i pandemia COVID-19. W ramach warsztatów z zadowoleniem przyjmuje się dokumenty koncentrujące się na wpływie pandemii COVID-19 na parlamenty (krajowe i PE) w Europie i na świecie. Bardziej konkretnie, interesują nas dokumenty, w których analizuje się, w jakim stopniu pandemia osłabiła lub być może wzmocniła uprawnienia parlamentów w zakresie stanowienia prawa, kontroli i powiązań. Z zadowoleniem przyjmujemy empiryczny i normatywny wkład naukowców politycznych i prawników. | PROGRAM

 

Warsztat 3 (20.11.2020): Europejskie zarządzanie gospodarcze a pandemia COVID-19. W ramach warsztatów zapraszamy do zgłaszania uwag dotyczących wpływu pandemii na europejskie zarządzanie gospodarcze. Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym pandemii, przywódcy UE i Komisja Europejska uzgodnili ustanowienie długoterminowego programu naprawczego zapewniającego dotacje i pożyczki dla państw członkowskich UE. Nowością jest to, że monitorowanie nie powinno już ograniczać się do polityki gospodarczej i budżetowej, ale dotyczyć również praworządności. Celem warsztatów jest ocena tych zmian w polityce z perspektywy politycznej i prawnej. Czy pandemia COVID-19 jest katalizatorem głębszej integracji europejskiego zarządzania gospodarczego? Czy pandemia COVID-19 wywołała zmiany, które skłaniają UE w kierunku unii fiskalnej? W trakcie warsztatów z zadowoleniem przyjmuje się dokumenty dotyczące najnowszych zmian w europejskim zarządzaniu gospodarczym w ujęciu ogólnym, ze szczególnym uwzględnieniem skuteczności mechanizmu (w odniesieniu do monitorowania obszaru gospodarki i praworządności), jak również wielopoziomowej struktury odpowiedzialności. PROGRAM

 


Lokalizacja warsztatów: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta, Wrocław, ul. Straznicza 1-3, 50-206
Data: 23.10.2020 (migracja), 30.10.2020 (parlamenty) i 20.11.2020 (zarządzanie gospodarcze)
Forma dyskusji: Warsztaty hybrydowe (ze względu na regulamin COVID-19, jesteśmy w stanie przyjąć grupę około 10 osób w sali konferencyjnej, reszta uczestników jest zachęcana do przyłączenia się poprzez Zoom)
Kontakt (organizator): Aleksandra Maatsch, Katedra Nauk Społecznych i Ekonomii, Centrum Willy'ego Brandta, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Koszty: Koszty podróży i zakwaterowania będą zwracane
Rejestracja: Jeśli chcesz przedstawić referat lub wziąć udział w dyskusji, wyślij formularz rejestracyjny (ostatnia strona dokumentu poniżej) do 04.10.2020 na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Jeśli chcesz przedstawić referat, wyślij również streszczenie (do 500 słów) do dnia 04.10.2020 r.

 

--

Information in English (download .pdf file)

 

 

Czytany 2323 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 lutego 2021 19:53