środa, 25 września 2019

Projekcja filmu ZIMOWY OJCIEC w ramach cyklu „1939-1989-2019: Historia do (prze)myślenia”

Projekcja filmu

ZIMOWY OJCIEC

(reż. Johannes Schmid, Niemcy-Polska 2011, 96 min.)

We wtorek 1 października o godz. 17:00 zapraszamy do Centrum im. Willy’ego Brandta UWr

na projekcję filmu pt. Zimowy ojciec.

Projekcja odbywa się w ramach cyklu filmowego „1939-1989-2019: Historia do (prze)myślenia”.

Spotkanie 1: Pamięć o wojnie a współczesne relacje polsko-niemieckie

Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem:

dr Cathy de Haan (OSTPOL  e.V.) i dr Joanny Trajman (Uniwersytet Wrocławski)

ZIMOWY OJCIEC

W dzień Wigilii 12-letnia Kattaka, mieszkanka Berlina, dowiaduje się przypadkowo, że jej biologicznym ojcem jest rosyjski marynarz, którego statek cumuje w polskim porcie. Oburzona wiadomością i kłamstwami przybranych rodziców, decyduje się na podróż w poszukiwaniu mężczyzny. Towarzyszy jej Lena, zastępcza babcia dziewczynki, urodzona przed wojną na Mazurach, które opuściła w wyniku działań wojennych i których już później nie odwiedzała. Podróż do Gdańska, Gdyni i na Mazury jest dla obu nie tylko spotkaniem z nieznanym krajem, ale i zabarwionym emocjami poszukiwaniem tożsamości. Ta rodzinna opowieść, w konwencji kina drogi, obfituje w zaskakujące zwroty akcji i zawierane bez uprzedzeń przyjaźnie, istotne zarówno dla osobistych doświadczeń bohaterek, jak i międzykulturowych relacji.

Kadr z filmu Zimowy ojciec 2

Dr Cathy de Haan jest producentką filmów, kuratorką i filmoznawczynią. Jako producentka inicjuje międzynarodowe projekty filmowe i medialne – od Afryki po świat arabski, od Ameryki Łacińskiej po Europę Wschodnią i Azję Środkową. Jako kuratorka tworzy cykle filmowe i warsztaty dla festiwali filmowych i instytucji kulturalnych. Dyrektor artystyczna stowarzyszenia OSTPOL e.V. w Lipsku, w ramach którego realizuje międzynarodowy program filmowy ANSICHTSSACHE (Kwestia Poglądu) oraz eksperymentalny program filmowy „lab p – poetry in motion” dla twórców filmów poetyckich. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej.

Dr Joanna Trajman jest absolwentką stosunków międzynarodowych i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie pracownikiem Zakładu Badań Niemcoznawczych Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr. Jest autorką monografii „Narodowy socjalizm w kinie zjednoczonych Niemiec” (2014) oraz artykułów poświęconych kinu niemieckiemu, relacjom polsko-niemieckim w filmie i polityce kobiecej niemieckich partii politycznych.

Do pobrania:

Plakat (.pdf)

Informacja o cyklu „1939-1989-2019: Historia do (prze)myślenia”

Organizatorzy:

Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych, OSTPOL e.V. w Lipsku, Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Projekt współfinansowany z przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Poster film1 2019 AD stopka

Czytany 3460 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 września 2019 22:30