piątek, 21 kwietnia 2017

WM International Forum Forced Labour rgb 300

CFP: Koniunktury pamięci. Praca przymusowa w Europie w czasie II wojny światowej. Międzynarodowe Forum, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Fundacją EVZ („Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”/„Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”), Wrocław / Polska,   27 – 30 września 2017

Zadaniem trzydniowego Międzynarodowego Forum jest umożliwienie jego uczestnikom intensywnej wymiany poglądów i doświadczeń w obrębie problematyki pracy przymusowej. Forum prowadzone będzie w różnorodnych formach, takich jak wykłady otwarte, warsztaty oraz wycieczki. Spotkanie ma charakter interdyscyplinarny i skierowane jest do badaczy, a w szczególności do młodych naukowców, reprezentujących przede wszystkim dziedziny takie jak: historia i nauki humanistyczne oraz nauki społeczne. Do udziału zapraszamy też multiplikatorów kształcenia historyczno-politycznego oraz instytucje zajmujące się utrwalaniem pamięci o doświadczeniu pracy przymusowej wykonywanej na rzecz III Rzeszy. Forum wpisuje się w projekt Fundacji EVZ zatytułowany „Zapomniane ofiary pracy przymusowej”.

Dyskusja o zjawisku pracy przymusowej stosowanej przez nazistowskie Niemcy podlegała od zakończenia II wojny światowej różnym koniunkturom. Pod koniec XX wieku zarówno ze strony naukowców jak i społeczeństw można było zaobserwować wzrost zainteresowania tym tematem.

Po upadku „żelaznej kurtyny“ możliwe stało się prowadzenie debat na skalę europejską. Powstało wówczas wiele instytucji i organizacji mierzących się z problematyką pracy przymusowej. Fundowano pomniki ofiar, powstawały też miejsca pamięci. Uwagę opinii publicznej w wielu krajach Europy skierowały na ten temat również wypłaty odszkodowań dla robotników przymusowych.

Odchodzenie świadków tamtych wydarzeń tworzy nowy moment przełomowy, zmieniając perspektywę i narrację o pracy przymusowej. Pozornie zanika też zainteresowanie opinii publicznej tą problematyką. Okres II wojny światowej przechodzi powoli do historii. Jednakże mimo odchodzenia tak zwanej „generacji świadków”, temat  ten pozostaje nadal ważny i aktualny. Przemoc wobec ludności cywilnej, eksploatacja wszelkich zasobów podbitego terytorium i wyzysk jego mieszkańców, czy też deportacje ludności lub inne migracje przymusowe to tylko niektóre historyczne aspekty, które przewijają się również w obecnej polityce, zarówno europejskiej jak i światowej.

Celem Forum organizowanego we współpracy z Fundacją EVZ jest poszukiwanie odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań:

• Czym należy tłumaczyć fakt, że temat robotników przymusowych z okresu drugiej wojny światowej podlegał po 1945 roku różnym koniunkturom w Europie?
  • Jaki wpływ miał ten proces na społeczną pamięć o pracy przymusowej i jej ofiarach zarówno w Europie Zachodniej jak i Środkowo-Wschodniej?
  • Jaka jest obecność tego zagadnienia w przestrzeni publicznej krajów, których ono dotyczy (w symbolice państwowej, a także w poszczególnych regionach i miejscowościach itp.),
  • Czy istnieje pamięć ponadpokoleniowa w rodzinach i jak się z nią obchodzi?
  • Czy istnieją różnice pomiędzy pamięcią o pracy przymusowej na Zachodzie i Wschodzie?
  • Jaką rolę odgrywa wiedza o wypłacie wsparcia finansowego dla ofiar systemu pracy przymusowej w różnych krajach i różnorodnych kulturach pamięci?
  • Czy nowe media są w stanie na nowo zainicjować podjęcie i kontynuowanie tej problematyki, zwłaszcza przez młodych ludzi?
  • Jak można upowszechnić temat pracy przymusowej w procesie kształcenia w szkołach, muzeach, a także miejscach pamięci?
  • W jaki sposób podejmowanie problematyki pracy przymusowej dla nazistów nawiązuje do aktualnych tendencji politycznych i debat?
  • Jakie są nowe metody badań naukowych nad zjawiskiem pracy przymusowej w odniesieniu do badań na historią płci i historią w przestrzeni publicznej (public history)?

Do wzięcia udziału w Forum zapraszamy naukowców z Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej, którzy zajmują się problematyką pracy przymusowej, jej przyczynami i oddziaływaniem, a także porównaniem różnych koniunktur pamięci o pracy przymusowej stosowanej przez nazistowskie Niemcy.

Prosimy o nadsyłanie abstraktów, podejmujących ten temat i nawiązujących do postawionych powyżej pytań.

Propozycje tematów referatów w języku angielskim, obejmujących maks. 500 słów, wraz z krótkim życiorysem, prosimy o przesyłanie w formacie pdf na adres:

Monika Szydło

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 maja 2017 r.

Konferencja będzie toczyć się w językach angielskim i polskim.

Zapraszamy również do zgłaszania propozycji wykładów (maksymalnie 30-minutowych) a także warsztatów (trwających do 1,5 godz.)

Na wniosek prelegentów zwracamy koszty podróży i pobytu.

Opłata konferencyjna wynosi 150 zł

Kontakt i informacje:

Agnieszka Grzeszczuk

Centrum Studiów Niemieckich i

Europejskich im. Willy'ego Brandta UWr

ul. Strażnicza 1-3

PL-50-206 Wroclaw

Tel.: 48-71-375 95 03 / Faks: 48-71-327 93 61

www.wbz.uni.wroc.pl

Organizatorem Forum Międzynarodowego jest Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Uniwersytetami w Bochum, Wiedniu i Tel Awiwie

Komitet naukowy Forum tworzą:

Prof. Krzysztof Ruchniewicz, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Prof. Constantin Goschler, Uniwersytet Zagłębia Ruhry w Bochum/Niemcy

Prof. Philipp Ther, Uniwersytet Wiedeński/Austria

Prof. Jose Brunner, Uniwersytet w Tel Awiwie/Izrael

Forum Międzynarodowe finansowane jest przez Fundację EVZ („Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”)

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru zgłoszeń.

Ramowy Program Międzynarodowego Forum do pobrania TUTAJ

Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń!