Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 10 czerwca 2016

Otwarcie wystawy pt. "Oblicza sąsiedztwa" oraz konferencja z okazji 25. rocznicy podpisania traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta z przyjemnością zaprasza do Wrocławia na otwarcie wystawy pt. "Oblicza sąsiedztwa" oraz konferencję z okazji 25. rocznicy podpisania traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy (17-18 czerwca 2016)


 

OBLICZA SĄSIEDZTWA-1

 

Rocznice ważnych wydarzeń skłaniają do organizacji uroczystych obchodów, lecz także do formułowania krytycznego spojrzenia na ich efekty. Współczesne relacje polsko-niemieckie, a zwłaszcza tzw. dzieło traktatowe, czyli traktaty graniczny i o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z lat 1990-1991, wielokrotnie oceniano z różnych punktów widzenia. Zwoływano na ten temat konferencje, publiczne dyskusje, opublikowano wiele książek.

 

Redaktorzy jednej z publikacji wydanych w 20. rocznicę podpisania traktatów wybrali dla niej tytuł, który był jednocześnie programem książki: „Dojrzałe sąsiedztwo“. Z perspektywy ostatniego pięciolecia nie stracił on wprawdzie – takie jest nasze przekonanie – na aktualności, jednak całość relacji polsko-niemieckich warta jest ponownej pogłębionej debaty.

 

Obchodzimy obecnie 25. rocznicę podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Zmiana rządu RP w ubiegłym roku wiązała się z deklaracjami nowej orientacji w stosunkach z sąsiadami, zwłaszcza Niemcami. Nie były to tylko czcze słowa, gdyż wyraźnie widać próbę odejścia od dotychczasowych głównych punktów ciężkości w dwustronnych relacjach, jak i na forum UE.

 

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband e.V., Herbert Quandt-Stiftung, Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu postanowiło zorganizować we Wrocławiu w dniach 17-18 czerwca b.r. międzynarodowy panel dyskusyjny poświęcony różnym aspektom aktualnych relacji polskoniemieckich.

 

Dyskusję podzielono na cztery obszary tematyczne. Są to:

  • Polityka
  • Media i Społeczeństwo
  • Transfer kulturowy
  • Europa i gospodarka

 

PROGRAM do pobrania

 

Dyskusję poprzedzi otwarcie wystawy plenerowej poświęconej 25. rocznicy podpisania traktatu polsko-niemieckiego pt. „Oblicze sąsiedztwa“. Jest to efekt wielotygodniowej pracy pracowników Centrum. Będzie pokazywana jednocześnie w Polsce i Niemczech. Jest dostępna w obu wersjach językowych. Wystawie towarzyszy katalog także w obu wersjach językowych.

 

20 czerwca CSNE udostępni w internecie materiały z wystawy. Będą mogły je otrzymać zainteresowane szkoły czy instytucje. Uprzejmie prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres Centrum:

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

lub kontakt telefoniczny:

 

71 375 95 01

 


Partnerzy medialni:

Inter Finitimos

  • Magazyn Polsko-Niemiecki DIALOG
  • Gazeta Wyborcza
  • Das Wochenblatt
  • TVP Wrocław
  • PR Wrocław
Czytany 8155 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 czerwca 2016 13:25