środa, 26 marca 2014

„Jak się robi rewolucję“

W dniu 25 marca 2014 w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta gościliśmy dr. Matthiasa Röβlera, prezydenta Landtagu Saksonii, który wygłosił referat pt. „Przemiany w 1989 – pokojowa rewolucja i restytucja Wolnego Państwa Saksonii".

Na spotkanie przybyła także Zastępczyni Konsula Generalnego RFN, pani Heidrun Jung. Wśród słuchaczy nie zabrakło także profesorów, doktorantów oraz studentów naszego Uniwersytetu, a także przedstawicieli Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno- Społecznego we Wrocławiu.

Dr Matthias Röβler to postać nietuzinkowa. Jako działacz opozycji demokratycznej współtworzył w schyłkowym okresie NRD podstawy późniejszych przemian ustrojowych. W roku 1989 przewodniczył obradom „okrągłego stołu" w Dreźnie. W kolejnych latach pod jego politycznym kierunkiem przeprowadzono restrukturyzację Ministerstwa Kultury i Oświaty Landu Saksonii. Od 2009 roku dr Röβler kieruje pracami saksońskiego Landtagu. Od tego czasu jego polityczne działania wykraczają poza granice Saksonii i Niemiec, jak np. zainicjowane przezeń Forum Środkowoeuropejskie (Forum Mitteleuropa), którego kolejna edycja odbędzie się w czerwcu tego roku we Wrocławiu.

O wydarzeniach roku 1989 prelegent mówił ze swadą, niejednokrotnie przetykając obfity materiał faktograficzny niezwykle barwnymi i interesującymi anegdotami. Co ciekawe, przełom roku 1989 miał w narracji dr. Matthiasa Röβlera swój prolog w roku 1984, kiedy ówczesny adept nauki wyjechał na stypendium do... Gdańska.

„W Gdańsku nauczyłem się, jak się robi rewolucję", wspominał dr. Röβler. Ulotki, sposoby porozumiewania się, akcje, demonstracje, cała ta podpatrzona w Gdańsku „technologia" działalności opozycyjnej przydała się później w roku 1989 na rodzimym podwórku. Kiedy obywatele NRD wyszli na ulice, przekonanie, że wszystko dobrze się skończy, że nie poleje się krew, że właśnie rozpoczyna się, jak mówił prelegent, „pokojowa rewolucja" - bynajmniej nie było powszechne.

Widząc gotowych do strzału policjantów i żołnierzy, łatwo było sobie wyobrazić czarne scenariusze. Ale silniejsza niż strach była wtedy świadomość uczestnictwa w historycznym wydarzeniu - w przypadku dr. Röβlera uczestnictwa nie tylko na prawach świadka, ale ich współtwórcy.

Ponadgodzinna dyskusja nie wyczerpała ani pokładów wiedzy i barwnych anegdot prelegenta, ani ciekawości słuchaczy. Pozostaje nam czekać na kolejny przyjazd Dr. Röβlera do Wrocławia.

Zatem: do zobaczenia w czerwcu na Forum Środkowoeuropejskim!

Czytany 6551 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 31 marca 2014 09:10