poniedziałek, 24 marca 2014

fb-cover2-1ws

CSNE serdecznie zaprasza do udziału w konferencji: "Pierwsze miesiące I Wojny Światowej w Europie Centralnej i Środkowej. Odczucia, Postawy i Doświadczenia – lato/jesień 1914" w dniach 26 – 28 marca, 2014

Miejsce: Ambasada Rumunii w Republice Federalnej Niemiec, Dorotheenstraße 62, 10117 Berlin

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność wspólnie z Instytutem Federalnym ds. Badania Historii Niemców w Europie Wschodniej (Oldenburg, Niemcy) oraz Nordost-Institut/IKGN (Lüneburg, Niemcy) organizują międzynarodową konferencję pt.: „Pierwsze miesiące I Wojny Światowej w Europie Centralnej i Środkowej. Odczucia, Postawy i Doświadczenia – lato/jesień 2014".

Tematem konferencji będą doświadczenia, nadzieje i refleksje, które towarzyszyły ludności podczas pierwszych miesięcy wojny.

Doświadczenia wojenne ujęte z różnej perspektywy będą przedmiotem rozważań konferencji podczas sześciu paneli dyskusyjnych. Po nakreśleniu historycznego tła, uczestnicy konferencji zajmą się omówieniem doświadczeń związanych z życiem codziennym w warunkach wojennych, atmosferą panującą w różnych rejonach Europy oraz przeżyciami kobiet w czasach wojny. Drugie dzień konferencji poświęcony będzie konkretnym przykładom z Polski, Transylwanii i Rumunii.

Kolejne sesje będą dotyczyły świadectwa literackiego, a także obecności wydarzeń wojennych w prasie tamtego okresu. Po dokonaniu analizy prac autorów takich jak Stefan Zweig czy Józef Wittlin, wykładowcy zajmą się odpowiedzią na pytanie jak wojna została przedstawiona w doniesieniach prasowych oraz w jaki sposób propaganda wpływała na ten przekaz. Podczas dyskusji końcowej uczestnicy postarają się porównać pamięć wojenną w Polsce, w Rosji, na Ukrainie i w Niemczech.

Konferencja odbędzie się w języku niemieckim. Podczas konferencji, dziennikarze będą mieli możliwość rozmowy z organizatorami i ekspertami.

Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na: www.enrs.eu, www.ikgn.de, www.bgke.de

Pozostali organizatorzy: Muzeum Okupacji Łotwy 1940-1991 (Ryga), Babeş-Bolyai-Uniwersytet (Cluj Napoca), Węgierska Akademia Nauk, Uniwersytet w Peszcie – Katedra Historii i Kultury Niemieckiej w Europie Środkowowschodniej i Centralnej (Budapeszt) oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kontakt:
Petra Gelsheimer (IKGN e. V. - Nordost-Institut), e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Konferencja zorganizowana przy współpracy z Ambasadą Rumunii w Republice Federalnej Niemiec; sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Polska) oraz Urzędu Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (Niemcy).

Szczegółowy program do zapoznania: PROGRAM

Czytany 5878 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 marca 2014 13:45