poniedziałek, 24 maja 2010

Niemcy i Polska w Unii Europejskiej: Potencjał konfliktów i możliwości porozumienia Wyróżniony

W poniedziałek 10 maja, w Centrum im. Willy Brandta, odbył się jeden licznych paneli dyskusyjnych I Zjazdu Niemcoznawców. Przedmiotem spotkania była ewolucja stosunków Polski i Niemiec w zjednoczonej Europie, możliwości porozumienia oraz obszary sporów.

Moderator dyskusji

Moderatorem dyskusji był Dyrektor Centrum im. Willy Brandta, Krzysztof Ruchniewicz. W trakcie spotkania można było wysłuchać siedmiu niezwykle interesujących wystąpień. Swoje prace zaprezentowali:

Thomas Mehlhausen, Universität Potsdam - "Die Konsequenzen der deutschen Wiedervereinigung für die europäische Integration", Marek Cichocki, Centrum Europejskie Natolin - "Niemcy i Polska w UE – szansa europeizacji wzajemnych stosunków",  Agnieszka Bielawska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań/Collegium Polonicum, Słubice - "Stosunki polsko-niemieckie w Unii Europejskiej (2004-2010)", Ryszarda Formuszewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych - "Unia Europejska wobec Rosji – stanowisko Polski i Niemiec",
Agnieszka Łada, Instytut Spraw Publicznych - "Polityka Warszawy i Berlina wobec Rosji –  wyzwanie dla relacji polsko-niemieckich", Beata Molo, Krakowska Akademia im. Frycza-Modrzewskiego - "Polska i Niemcy wobec
wspólnej zewnętrznej polityki energetycznej Unii Europejskiej",
Karol Czejarek, Uniwersytet Warszawski, Akademia Humanistyczna, Pułtusk - "Rok niemiecki w Polsce i Rok polski w Niemczech. Dialog polsko-niemiecki w ramach struktur UE i globalizującego się świata".

Moderacja dyskusji

Paneliści

Publiczność panelowa

Thomas Mehlhausen

Jak bardzo „zjednoczone” są Niemcy po 20 latach zjednoczenia?
10.05.2010 Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii

W dniu 10 maja w ramach I Zjazdu Niemcoznawców we Wrocławiu odbyła się konferencja pod tytułem „Jak bardzo zjednoczone są Niemcy 20 lat po zjednoczeniu?”. Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele Uniwersytetu w  Lipsku, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego, a także Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Podczas spotkania zostały zaprezentowane referaty oraz wyniki najnowszych badań. Dyskutowana była geneza problemów w zjednaczaniu się Niemiec, zarówno ekonomicznych, gospodarczych jak i tych dotyczących mentalności  mieszkańców byłych RFN i NRD oraz ich wzajemnego postrzegania siebie. Poruszona została także tematyka problemów na terenach trans granicznych, bezrobocia, stosunku zatrudnienia kobiet i mężczyzn na terenach Niemiec wschodnich i zachodnich. Podjęta została także próba dotarcia do źródeł niezrównoważonego i wciąż niewystarczającego rozwoju gospodarczego na terenach byłych Niemiec Wschodnich.

Teksty: Grzegorz Ciejpa, Joanna Łabędź, zdjęcia: Grzegorz Ciejpa.

Czytany 20327 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 29 marca 2011 10:48